Türkiye'de Çevrimiçi Dizi İzleme Platformları

blog image

Türkiye'de Çevrimiçi Dizi İzleme Platformları

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çevrimiçi dizi ve film izleme büyük oranda artış göstermeye devam ediyor. Artık saatlerce devam eden tv içeriklerini izlemek yerine Netflix, Blutv, PuhuTv, beIN CONNECT, Turkcell TV+, Exxen ve Gain gibi farklı platformları kullanmayı tercih ediyoruz.

Peki bilinirlik oranları ülkemizde ne durumda? Araştırmalara göre ülkemizde Netflix’i 10 kişiden 8’i biliyor. Genç tüketiciler arasında bilinirliği ve kullanılabilirliği en yüksek platform olarak gösterilebilir.İçerik kalitesi ve kolay arayüzü tasarımı sayesinde yenilikçi, zengin içeriğe sahip ve prestijli görünüyor. Netflix’in diğer avantajları abonelik aldıktan sonra reklamsız akış sağlaması birçok altyazı seçimi sunması olarak gösterilebilir.

BluTV ise yerli bir platform olup Türkçe özgün içerikler üretiyor. Bazı yabancı dizileri ve sevdiğimiz eski dizileri arşivinde yüksek kalitede bulabiliyoruz. Mobil platformlarla uyumlu olması ve abonelikle birlikte reklamsız akış sağlaması ile avantajları göz önünde. Son zamanlarda Saygı, Yarım Kalan Aşklar, Alef ve Aynen Aynen gibi içerikler gündemde olup son derece kaliteli yapımlara kolayca ulaşabiliyoruz.

PuhuTV tamamen ücretsiz bir platform oluğ ‘’Fi’’ dizisiyle birlikte yerli olarak ilk dijital içerik geliştiren uygulamalardan biri olup ‘’Şahsiyet’’ dizisiyle uzun süre gündemde kalmıştı. TV’deki içeriklerin çoğunu ve eski birçok diziyi HD olarak izleyebileceğiniz platformun en büyük eksisi yayın akışında sürekli reklamların bulunması.

BeIN CONNECT çoğu zaman futbol ve diğer spor dalları için tercih ediliyor. Sinema ve dizi kanallarının geniş yelpazede tutulması, mobil cihazlar üzerinden kullanımı ve yayınlarda altyazı seçeneğinin bulunması da büyük avantaj sağlıyor. En büyük eksisi ise ana üyelik şartının ücretlerinin yüksek olması ve arşiv sisteminin çok gelişmiş olmaması. Fakat spor tutkunları için vazgeçilmez bir platform olmayı başardı.