TikTok Reklamları : TikTok’ta Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

blog image

TikTok Reklamları : TikTok’ta Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

Bir kayanın altında yaşamıyorsanız, muhtemelen sosyal medya uygulaması TikTok hakkındaki söylentileri duydunuz. Ayrıca, her gün yüz binlerce kişi tarafından tüketilmesi kolay içerik malzemesi sayesinde, TikTok reklamlarının gelişmekte olan bir uygulama olduğunu anlamak kolaydır.

Dünya çapında 500 milyon canlı müşteri çeken TikTok bir pazarlamacının hayalidir, ancak TikTok reklamları tam olarak nasıl çalışır? ve bunu küçük bir işletme olarak tanıtmak bile mümkün müdür?

Eğer TikTok’ta nasıl reklam yayınlandığını merak ediyorsanız, Ancak hangisinden başlayacağınızı farkında değilseniz, size yardımcı olacak araştırmayı başardık, hareketli resimleri kaydırdık ve bu yararlı kılavuzu sizler için bir araya getirdik.

TikTok’un tuhaf ve şaşırtıcı dünyası ve ticari girişiminizin bir parçası olmak için nasıl büyüyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bu yazı tam size göre !

TikTok Uygulaması Nedir ?

TikTok, kullanıcıların izlemek için ayarlanmış kısa videolar ve ya özel yapım müzikler oluşturmasını ve düşünmesini sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır.

Kullanıcılar TikTok’a dürüstçe pasif bir şekilde göz atabilirken, farklı kullanıcıların içeriklerini izleme yapabilmesinin yanı sıra kullanıcıya video oluşturmayı inanılmaz derecede kusursuz hale getirdi. Ancak uygulamanın özelliklerine geçmeden önce, muhtemelen TikTok’un nereden geldiğini merak ediyorsunuz, dünya çapında tanınma macerası heyecan verici.

Uygulamanın Sahibi, Eylül 2016’da Douyin adlı uygulamanın Çince sürümünü başlatan ByteMedia’ya aittir. Douyin olarak eşit yazılım programını kullanan TikTok, 12 ay sonra Douyin’in uluslararası muadili olarak lanse edildi. Bundan kısa süre sonra, ByteMedia dudak senkronizasyonu uygulaması Muscial’i aldı. Ağustos 2018’de 2 uygulamayı birleştirdikten sonra hızlı bir şekilde piyasada tanındı.

Böyle hızlı bir büyüme ile, bazı TikTok içerik oluşturucuları çılgınca popüler hale geldi ve dışarıda dikkat çekti. Bir tüketici, viral bir ürünün alt kısmından yetenekli bir işletme ile bile anlaşma sağlandı.

Eylül 2019’da NFL, TikTok kullanıcılarıyla orantılı rekreasyon vurguları ve sahne arkası dokuları için 12 aylık bir anlaşma imzaladı. Bu arada, yüksek takipçili olan hesapların da Will Smith, Gary Vaynerchuck, Washington Post ve Koreli Erkek Grubu BTS’i içerek ünlü TikTok profilleri de gündeme oturdu.

TikTok’u Kimler Kullanır ?

Tüm bu rastgele içerik oluşturucuları kimler izliyor ? Tamamen 30 yaşın altındakiler, özellikle Z genine ait olanlar. TikTok kullanıcılarının %41’i 16 ve 24 yaş arasında Ve bu yaş çeşitliliği artarak Reklam virali oluşturuyor.

Tüm bunlar göz önünde bulundurularak, işletmeler TikTok’un gücünü nasıl kullanıyor ?

Pazarlama için TikTok’u nasıl kullanırsınız ?

2018’in sonundan bu yana en modern şekilde TikTok ilk günden beri reklamcılık uluslararası pazarında. Gelecek çalışmalar için çok büyük planları olsa da, işte burada pazarlama için uygulamayı kullanabileceğiniz en iyi yöntemler.

Profil Oluşturma

Muhtemelen TikTok reklamlarında bizi endişelendiren ilk şey en ucuz yoldan profili bilinir hale getirip içerik üreterek bir kitle oluşturmaktır. Bununla birlikte, ambleminizi artık daha etkili olacak şekilde izleyicileri ikna edecek içerikler üretmeniz gerekiyor. Kullanıcılar uygulamayı TikTok ile sınıflandırılmış reklamlara bakmak için kullanmazlar.

Resmi TikTok Reklamları İçin Ödeme Yapma

TikTok reklamları bariz bir çözüm gibi görünüyor olsa da Ücretli TikTok Reklamları için çeşitli formlar var.

Videodan önce gösterilen Reklamlar : Kullanıcılar uygulamayı açar açmaz ortadan kaldırılan videolar.

Yayın içi Reklamlar : Kullanıcılar kaydırdıkça görünen reklamlar

Tanıtılan Hashtagler : Özel bir hashtag kullanarak tüketici gönderilerini teşvik eden videolar

Markalı Efektler : İçerik oluşturucuların Snapchat ve İnstagramdaki gibi filmlerde kullanmaları için özel bir filtre ancak markanıza özgü bilgiler içerir.

Belirtildiği gibi TikTok Reklamları pahalıdır, reklamlara 50k ila 100k veya tanıtılan bir hashtag için 150k verildiyse bu harika bir seçenek olacaktır.

Şu an TikTok uygulama reklamlarında görebileceğiniz bazı markalar ; Universal Pictures, Mc Donald’s Guess.

Influencer’lar ile Çalışmak

Ürününüzü tanıtmak için kanıtlanmış bir TikTok influencer’ı ile çalışmak, TikTok reklamlarına yığınlar harcamak veya kişisel içeriğinizi üretmeye çalışmak arasında mutlu bir orta kattır. Örneğin Elf Kozmetik ve Petco gibi yerleşik üreticilerden, tek bir ürün satmak isteyen küçük pazarlamacılara kadar her bir ajansın yapmaya başladığı bir şeydir.

Ancak, TikTok video altyazılarına tıklanabilir, URL’leri ekleyememeniz nedeniyle, artık videoları web sitelerine yönlendirmek genellikle kolay değildir. Etkileyicilerin biyografilerinde veya videoda yorum bölümünden bağlantı kurmasını sağlayarak bunu deneyebilirsiniz.

TikTok'ta Atılabilir Videolar

Bu, şu anda birkaç TikTok etkisi altında test edilen ultra modern bir seçenektir, ancak bir süredir TikTok'un kardeş uygulaması Douyin’de de bulunmaktadır. Instagram'daki "hızlıca kaydır" işlevine ve shoppable yayınlarına benzer şekilde, shoppable filmler müşterilerin TikTok reklam videolarına bir URL eklemelerine izin verir, böylece kullanıcıları bir dokunuşla mağazalarına götürülebilir.

TikTok, işlevi denediğini kanıtlamış olsa da, çok daha geniş bir kitleye yayılacakken veya eğer yayınlanmayacaksa çekilebilir filmler geçerli bir seçenek olarak değerlendirilemez. Ancak, bu seçenek dünya çapında yayınlanırsa, TikTok'u etkili reklamcılığa kadar açar ve işletmenizin profilinden bir kerede tanıtım yapmayı daha az karmaşık hale getirir. TikTok'ta pazarlama seçeneklerinden hangisinin size hitap ettiğini bulmak artık zor değil, yine de geçerli ve akıllı bir reklamın etki yaratmasını kim istemez. TikTok kullanıcılarının çoğunluğu büyüdükçe, reklamcılık konusunda bilgili ve açık bir şey izlemek istemiyorlar. Ancak bu, reklam ve pazarlamayı olumsuz karşıladıkları anlamına gelmez sadece uyum sağlamak ister.

Peki TikTok'ta markalar için piyasaya sürmenin en iyi yolu nedir?

Uygulamanın benzersiz özelliklerini ve tüketici kültürünü kullanın.

TikTok'ta Reklam Verme: Uygulama Özelliklerini Kullanma

Facebook veya Twitter gibi sosyal medya web sitelerinden farklı olarak, TikTok müşterileri genellikle içeriklerini özelliklere ve başlıklara dayandırır. Hızla değişebilir örneğin bir hafta popüler olan bir sonraki hafta popüler olmayacak ve anahtar trendler çabuk değişmekte. Orjinal içerik takdir edilirken, içerik materyali ayrıca fevkalade ödüllendirilir. İşte TikTok reklamlarınızda unutamayacağınız olağanüstü içerik malzemelerinin çoğu.

Hashtag Meydan Okumaları

Bir hashtag taahhüdü, bir kişi aracılığıyla belirli bir meydan okumaya hazır olduğunda ve diğer TikTok kullanıcılarının bunu denemesini ve sonuçta ilgili hashtag'in kullanımını göndermesini savunmasıdır. Artık başkalarının katılıp katılmamasına ve yayılmasına her zaman garanti edilmese de, herhangi bir kullanıcı bir hashtag projesi oluşturmayı deneyebilir.

Markalar hashtag kampanyaları için ödeme yaptığında, hashtag'leri birkaç gün boyunca tanıtılır ve normalde müşterilerin markanın ürünlerini TikTok içinde satın alması gereken bir mikrosite eşlik eder. Kroger, #TransformUrDorm hashtag girişimini, okula geri dönüş aşamasında çalıştırdıkları bir alışveriş sezonu.

Markanıza veya ürününüze uyan ünlü bir hashtag şirketi varsa, bu, bant genişliğine atlamak ve birkaç görüş almaya çalışmak için son derece iyi bir olasılık olabilir. Farklı videolara göz attığınızdan emin olmak için farklı videolara göz atmayı unutmayın.

Ses Oluşturma ve Yeniden Kullanma

Bu TikTok’un Müzikalinin bir kalıntısı olabilir. TikTok'un büyük bir kısmı videolara eşlik etmek için “seslerin” kullanılmasıdır. Bu, şarkı parçacıklarını, konuşmaları, TV veya film diyalogunu veya rastgele kişi yorumlarını içerebilir. Dahi unsur, bir videoda bir ses kullanıldığında, TikTok'ta depolandığı ve daha sonra farklı içerik oluşturucular tarafından tekrar kullanılabileceği şekildedir.

TikTok'ta popüler olmak için geçerli bir büyümeye sahip olmak, bazı müzisyenleri mega-yıldızlığa fırlattı, bu da “Old Town Road” müziği TikTok'ta ana akımdan, remix yapmadan ve birincil olarak grafikten önce bir başarı haline gelen Lil Nax X'i içeriyor. 19 hafta boyunca yüzlerce Sıcak Billboard - tarihin en uzun içerikleriydi.

Sesler, yukarıdaki #yeehawchallenge içinde görüldüğü gibi hashtaglerle ve aşağıdaki git up teşebbüsünde görüldüğü gibi dans zorlukları içeren diğer TikTok özelliklerinin yanında sıklıkla kullanılmıştı.

Dans Mücadeleleri

TikTok'ta müziğin popülaritesi göz önüne alındığında, dans zorlukları görünüyor. Bunlar, bir yazar seçili bir müzikle dans ederken diğerleri bir müziği yeniden yarattığında yayılır. Dansın kendisi ayrıntılı olabilir veya muhtemelen ayrıntılı bir şekilde yeniden yaratılır veya her ikisi.

Örneğin, insanların Blanco Brown’un ​​eşit isimdeki izini tekrar eden seçili bir şekilde dans ettiği Git Up meydan okumasını ele alın. Her ne kadar görev Brown veya ekibi tarafından oluşturulmamış olsa da bu TikTok tüketicisi Harvey Bass'ın el işlerine dönüştü #thegitup hashtagini kullanan videolar 157 milyondan fazla görüntüleme aldı. Ve akış etkisi Brown’un ​​şarkısı Spotify'da 127 milyondan fazla akışı hızlandırdı.

Diğer tarafta ise Sales bandını kullanarak “Çin Yeni Yılı”na yapılan dansın popülaritesine sahipsiniz. Dansın kendisi karmaşık değildir ve müşterileri yaratıcılıklarını gittikçe daha mantıksız yöntemlerle açığa çıkarır. Blanco’nın melodisine benzer şekilde, “Çin Yeni Yılı” da Spotify'daki akışlarda büyük bir artış gösterdi.

Düetler ve Efektler

TikTok, müşterilerin videolarında gösterebilecekleri çok çeşitli filtrelere ve özel efektlere sahiptir.

Düetler, müşterilerin bir video çekmesine ve onunla birlikte gitmek için bir ortak video kaydetmesine olanak tanıyan popüler bir stildir.

Düetler genellikle farklı kullanıcılar, orijinal TikTok tüketicisinin yaptığı pişirme veya işçilikten oluşan bir şeyi kopyalamaya çalıştığında kullanılır. Veya, benzersiz videonun komik veya yenilikçi bir karşılığı olarak hareket eder.

TikTok sık sık filtrelerini günceller ve kullanıcıların kullanmak için yaratıcı yaklaşımları fark etmeleri için sürekli olarak yenileri vardır. Dokuz kameralı split etki şu anda bir içerik oluşturucu Chordettes müziği “Bay Sandman” ile birlikte kullanıldıktan sonra ünlendi. Diğerleri kısa süre sonra, bir kedi öne çıktığında modaya ulaşarak modaya uygun bir şekilde atladı ve bir sürü gerçek taklitçi hareketli görüntü istedi.

İster ödeme yapın, ister kendiniz yapın ya da etkileyiciler kullanın, bu özelliklerin tümü, markaların gemiye binmesi ve TikTok'ta pazarlamaya başlaması için bir ton potansiyele sahiptir.

Ancak, bu liste hiçbir şekilde ayrıntılı değildir ve hepsi çok yeni olduğu için hatırlamak çok önemlidir, yüksek kaliteli TikTok reklamlarını oluşturmanın bir çok yolu vardır.

TikTok Reklamlarıyla Groove'unuzu Bulma

Bu özellikler ve biçimleri hiçbiri markanıza uymuyorsa, genellikle başka bir şeyin popüler olup olmadığına bakmak ve beğendiğiniz bir biçim, ses veya hashtag'i gördükten sonra uçmak için TikTok'a göz atabilirsiniz.

TikTok böyle bir yaratıcılık alanı olduğundan, gökyüzü TikTok pazarlaması açısından kısıtlayıcıdır. Üstelik TikTok reklamları oluşturmanın mükemmel yolu, özellikle de daha küçük reklamcılık ve pazarlama bütçelerine sahip markalar için kesinlikle net olmadığı için, işe yarayabilecek bazı şeyleri denemeye ve test etmeye başlamak için daha iyi bir zaman yoktur.

Her şeyden önce, TikTok müşterileri akıllı ve eğlenceli filmler istiyorlar, bu nedenle, büyüdüğünüz filmlerle notlara vuruyorsanız, en etkili olmanız, aşağıdakileri büyütmekten daha erken bir zamana bağlı olmalıdır. Yine de, bazı kullanıcılar sadece bir videodan viral hale gelebilse bile, çoğu zaman bir araya gelmeden önce birden fazla deneme gerektirir.

Mağazanızı satmak için TikTok kullanıyor musunuz?

TikTok kullanımı ile satış yaptınız mı?

Bunu bizlerle paylaşın.