Reklam Sektöründe Hikaye Anlatımı

blog image

Reklam Sektöründe Hikaye Anlatımı

Hikaye anlatıcıları geleceğin parlayan yıldızları olacak. Çünkü, tüketici alışkanlıkları ile birlikte reklam ve pazarlama dünyası da yeniden şekilleniyor. Peki ya hikaye anlatıcısı olmak için ne yapmamız gerekiyor ?

Bugün birçok insan, hikaye anlatma yönteminin reklamın geleceği olacağını ve hikaye anlatıcılarının ise geleceğin yıldızları olacağını söylüyor. Gerçek şu ki, marka-tüketici itibarını etkileme gücüne sahip. Doğal olarak, tüketicileri etkilemek ve markaya bağlı kılmak için yeni yollar aramak gerekiyor. Bu yollardan en etkili olanı ise hikayeler anlatmaktır.

Hikaye anlatıcısı ne demektir ?

Hikaye anlatıcısı demek, Eğer reklam ve pazarlama evrenindeki “Hikaye anlatıcısı”ndan bahsediyorsak, markaların hikayelerini anlatan insanları kast ediyoruz. Peki markaların hikayeleri ne anlama geliyor ?

Marka hikayesi, ürün ve hizmet özelliklerinden çok daha fazlasıdır. Web sitesi, katalog, sunumlar, ambalaj üzerinde anlatınların çok ötesinde. Marka hikayesi; Duygu, deneyim, gerçeklik ve yorumlardan oluşan bir yapıdır.

Markanın kurucuları ve maceraları, markanın kuruluş nedenleri, kullanılan renkler ve dokular, çalışanlar ve tüketicilerin kendileri bu hikayenin bir parçasıdır. Bütün bunlar markanızla ilgili gerçekleri tüketicilere yansıtıyor.

Gerçek ve kalıcı müşteri sadakati oluşturmak isteyen markalar her zaman değerleri ve kendileri hakkındaki hikayeleri anlatır. Bu hikayelerin bir Word belgesi olması gerekmez ; eğer öyle değilse, hikayenizi bir video, reklam, infografik, illüstrasyon ve ya reklam kampanyasıyla anlatabilirsiniz.

İyi bir reklam yapısı bir markayı beklenmedik bir seviyeye taşıyabilir.

Pixar Tarzı Hikaye Üretimi

Bir zamanlar ________________ vardı. (olarak başladı)

Hergün ( mevcut durumu anlatır) _______________ Bir gün (bir gün bir şeyler oluyor) _________________ bu nedenle (bazı şeyler değişiyor) ______________ Bu nedenle (değişmeye devam ediyor) _____________ sonuna kadar (bu sondaki yeni durum) ________________.

Eğer boşlukları doldurursak iyi bir hikaye anlatabilir miyiz ? Kesinlikle bir şeyler eksik. İlk kural, bütün şablonları unutun, iyi bir hikaye anlatıcısı olmak için daha fazla okumak, izlemek, görmek, seyahat etmek, düşünmek ve konuşmak gerekir.