Mükemmel Bir Brief Mükemmel Bir İş Oluşturur

blog image

Mükemmel Bir Brief Mükemmel Bir İş Oluşturur

Bazen bir proje fikrinin ortaya çıkması aylar ya da yıllar alır. Çoğu proje tek başına ortaya çıkmaz ve ekip çalışması genellikle projenin arkasında yer alır. Küçük ya da büyük olmasına bakılmaksızın, ekip çalışmasının verimliliğinin sadece bir sırrı vardır: iyi bir özet vermek.

Brief Nedir?

Kısaca, istediğinizi kısa ve öz bir şekilde iletmek anlamına gelir. Doğal olarak; Ne kadar iyi bir bilgi verirseniz, diğer kişi size tam olarak ne istediğinizi verebilir ve bunu en hızlı şekilde yapabilir.

Her gün izlediğimiz reklamlardan birini düşünün. Tüm reklamlarda, amaç ve araç farklı olmasına rağmen, ana fikir insanların dikkatini markaya çekmek. Bir reklam filminin hikayesi, markanın ajanslara ne istediklerini anlatmasıyla başlar. Daha sonra markanın beklentileri, iş tanımlarına uygun olarak metin yazarından grafik tasarımcıya ekibin her üyesine iletilir. Kısacası, iki ana kanalla kısa bir transfer var.

Daha Fazla Hata Yok

Teknik ürünler üreten bir markanız olduğunu ve markanız için içerik üretecek bir ajansla çalışmak istediğinizi varsayalım. Sektörel yenilikler hakkında konuşarak içeriğinizi teknik amaçlarla yada bilgi amaçlı kullanabilirsiniz. Dili kullanma açısından düşünürsek; Çok teknik bir dil kullanmayı ve yalnızca sektöre hâkim olanlara hitap etmeyi veya daha yüzeysel içeriğe sahip herkese hitap etmeyi seçebilirsiniz. Sonuç olarak, konu, kapsam, dil ve hedef kitle gibi parametrelerle ne tür bir içerik istediğinizi tanımlamanız gerekir. Bu yüzden iyi bir özet vermelisin. Aksi takdirde, diğer taraf ne beklediğinizi anlayana kadar uzun e-posta trafiğiyle uğraşmanız gerekir.

İster reklam filmi ister blog içeriği olsun, herhangi bir projede iyi bir kısa metnin nasıl yazılacağı sorusunun cevabını bilmek çok tasarruf sağlayacaktır.

Mükemmel Kısa İpuçları

Her şeyden önce, ne istediğinize karar vermeli ve kendiniz için net bir profil çizebilmelisiniz. Ne istediğinizi tam olarak kontrol ediyorsanız, diğer tarafa aktarmak da aynı şekilde kolay olacaktır.

Konudan konuya değişmekle birlikte, her projenin temeli olarak adlandırabileceğimiz bazı parametreler vardır: amaç, yöntem ve süre gibi. Bunları kısa yazıda açıkça belirtmelisiniz.

Hiçbir ayrıntı önemsiz değildir, girişimi dahil etmeyin. Çok fazla ayrıntıya girmek hem sizin hem de diğer taraf için sıkıcı görünebilir. Bununla birlikte, çoğu zaman, küçük ayrıntılar göz ardı edilebilir ve bu da daha fazla olumsuzluğa neden olur.

Kime hitap ettiğinizi belirtin. Projelerin başarısı için hedef kitlenin iyi analiz edilmesi önemlidir. Brifing sırasında hedef kitlenizi diğer tarafa olabildiğince açık bir şekilde açıklayabilmelisiniz.