Dijital Dünyanın Yeni Kurucusu : Videolar

blog image

Dijital Dünyanın Yeni Kurucusu : Videolar

Dijital dünyanın son gözdesi olan sürekli artan video içeriği talebiyle görme gücünün yaşandığı bir çağda olduğumuzu söylemek mümkündür. Benzersiz bir ortam olan ve önde gelen video içerik platformu olduğu için altın çağa sahip olan YouTube, milyonlarca bütçeye sahip bir proje veya genç bir yayıncı, hedef kitlenin belirlenip belirlenmediğini milyonlarca insanın izlemesine izin veriyor .

Sosyal medyayı etkin kullanan yeni nesil içerik üreticileri ve bu içerikleri tüketen kullanıcılar başarılı kampanyalarla marka iletişimine etkin bir şekilde entegre olmaktadır. Peki markalar kendilerini bu yeni dünyada nasıl konumlandırıyor? Aktif markaların faaliyetleri ve stratejileri yeterli mi? En önemlisi, başarılı içerik için nelere dikkat edilmelidir? Bu ay, bu alandaki markaların iletişimini tartıştık ve video içerik ajanslarına ne düşündüğümüzü sorduk.

Tüketiciler YouTube'da her zamankinden daha fazla zaman geçirmeye başladığında, videolar kullanıcıların ilgilerini çeken içeriğe erişmeleri için kaçınılmaz bir adres haline geldi. Cisco, internetteki videoların 2019'a kadar tüm internet kullanımının % 72'sini oluşturacağını öngörüyor. Türkiye IAB video reklam yatırımlarının yaptığı açıklamaya göre, % 34'lük bir büyüme ile 179,8 milyon oldu. YouTube videoları ve bu videoları oluşturan "İçerik Oluşturucular" kendi başlarına kültürel bir güç haline geldi. YouTube, içeriği ve kültürü etkileyen temel bir platform olarak büyürken, markalar bunu kitleleriyle etkileşim kurmak için de kullanıyor.

İnternette video izlemek, tüm dünyada televizyon izlemek kadar yaygın hale geldi. Özellikle genç yaş grubunda internetteki video izleme oranları oldukça yüksektir. Dünyanın en büyük video içerik platformu Youtube'un verilerine göre, mobil cihazlarda video izleme oranı her yıl artıyor. Bu oranın çoğu lise ve üniversite çağındaki gençlerden oluşmaktadır. Youtube geçen Ekim ayında açıklanan verilere göre, dünya çapında her dakika 400 saatlik video yükleniyor. Ayrıca, Youtube'da video izlemek iş ve uykudan sonra en çok zaman alan etkinlik haline geldi.

Yüksek görüntüleme oranları sayesinde, İnternet'te video içeriği üreten birçok kişi son yıllarda biliniyor ve bu işten çok iyi gelir elde ediyorlar. Youtube'un ortak uygulamasıyla reklam gelirlerinden popüler içerik üreticilerine pay vermesi bu durumu çok çekici kılıyor.

Çevrimiçi videonun evrimi

15 Şubat 2005'te PayPal'ın eski üç çalışanı tarafından hayatımıza giren Youtube, çevrimiçi video izleme alışkanlıklarımızı değiştirdi. Kurulduktan sonra Google'ın dikkatini çeken 1,65 milyar dolar karşılığında satın alındı. Halen Google'ın bünyesinde bulunan Youtube, bugün dünyanın en büyük video içerik platformu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Genellikle sitede; video klipler, televizyon içeriği, müzik videoları, video blogları, bireysel videolar ve eğitim videoları.

15 yıllık serüveninde milyarlarca videoya ev sahipliği yapan Youtube, "geri sarma" başlıklı videolarıyla çevrimiçi görüntüleme alışkanlıklarımızı sergiliyor. Bu da "her yıl en çok izlenen" anlamına geliyor. Çok düşük görüntü kalitesinde izlediğimiz kedi, köpek ve çeşitli hayvan videolarının yerini bugün profesyonel görüntü kalitesinde müzik klipleri, vlog'lar, çeşitli aksiyon videoları ve viraller aldı. Youtube'daki profesyonellik bile o kadar önemli hale geldi ki youtuber olarak tanımladığımız video içerik üreticilerinin kendi prodüksiyon ortamlarına ve çekim araçlarına sahip olmaları. Ek olarak, markaların viral içerikleri de en çok izlenenlere dahil edilir.

Markalar neden Youtube'da yer almalı?

Markaların kullanıcıların çok fazla zaman harcadığı bir platforma dahil edilmeleri kaçınılmazdır. Youtube tarafından açıklanan verilere göre, Youtube kullanıcılarının % 34'ü sevdikleri bir marka hakkında başkalarıyla konuşuyor. Videoyu sosyal ağlarda paylaşma oranı % 55,5'tir. Bu, videoyu izleyen her iki kişiden birinin paylaşıldığı anlamına gelir ve markaların içeriklerini doğal olarak yayması için harika bir fırsattır. Buna ek olarak, Youtube kullanıcılarının % 67'si günlük,% 22'si haftalık ziyaret ediyor. Verilerde dikkat çeken bir başka nokta, TV ve reklam molalarındaki sıkıcı içeriğin kullanıcıları Youtube gibi çevrimiçi görüntüleme platformlarına itmesidir.

Youtube'un satın alma etkisi

Kullanıcıları Youtube'a yönlendirmenin bir başka nedeni, tüketicilerin herhangi bir ürün satın almadan önce Youtube'daki ürünle ilgili videoları incelemesidir. Youtube'da izlenen satın alma kararıyla ilgili videolar da başka adımlara yol açıyor. Bu nedenle, video görüntüleyenlerin % 95'i doğrudan etkileşime giriyor ve % 45'i ürünü daha sonra satın alıyor.

Özellikle teknolojik ürünlerle ilgili amatör ve profesyonel inceleme videoları, kutunun açılması ve ürünün nasıl kullanıldığı ve videodan önce marka tarafından verilen reklamlar bu ürünlerin satın alınmasında büyük rol oynamaktadır. Aynı Youtube araştırmasından elde edilen verilere göre, kullanıcıların % 47'si bu videolar hakkında yorum yapıyor ve yorumların çoğunu okuyor. Bu ürünleri çevrimiçi veya çevrimdışı satın alanların oranı % 45'tir. Yine bu videolardan sonra % 41'i markanın veya perakendecinin sitesini ziyaret ediyor. Aynı zamanda, videoyu izleyen kullanıcılar video hakkında konuşur veya ilgili içeriği başkalarıyla paylaşıyor. Başka bir deyişle Youtube, reklamverenlerin yalnızca televizyon gibi geleneksel kanallardan daha fazla etkileşim kurmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda onları büyük ölçüde satın almaya yönlendirir.

Markalar için bir başka önemli nokta, Youtube kullanıcılarının % 40'ının youtuber'ları takip etmesidir. Her üç kullanıcıdan biri, sevdiği ve güvenilir youtuber videosunda karşılaştığı bir markayı satın alacağını söylüyor. Yine, her üç kullanıcıdan biri, önerilen markayı satın almasalar bile olumlu düşüneceklerini belirtiyor. Tarafsızların oranı % 27 iken, sadece %12'si önerilen markaya karşı sevmeyeceklerini belirtti.